T-Bone Steak Nasıl Pişirilir?

T-Bone Steak Nasıl Pişirilir?

Öncelikle eğer eti marine etmeden pişirmeyi planlıyor iseniz eti doğru seçtiğinizden emin olun. Riskli bir et olduğundan antrikot ya da Dallas Steak gibi rahat hareket edemeyebilirsiniz. İçerisinde yağ dokusu az ve bir noktaya toplanan etler yumuşak pişirilmesi zor etlerdir. Bu tip etler sade de olsa marinasyon isteyen et çeşitlerindendir. O sebepten Steak’ten anlayan iyi bir kasaptan yağları kontrfilenin içine dağılmış bir T-Bone Steak seçtiğinizden emin olun. Eğer marine edecek isenizde yazımız bu konuda tüm sorularınıza ışık tutar nitelikte.

Pişmeye hazır etinizin oda sıcaklığına geldiğinden emin olun. Oda sıcaklığına gelen etinizi zeytin yağı ile kapladıktan sonra tuz ve karabiberini atın. Eğer kekik gibi farklı baharatlarda kullanacaksanız baharatların yanmaması için eti pişirdikten sonra baharatlayın. Aksi takdirde yanan baharatlar etinizin tadını bozacaktır.

Döküm tavanızı iyice kızdırdıktan sonra etinizin her bir yüzünü 2-3 dakika aralığında kalınlığına göre mühürleyin. Çapraz şekilde mühürlenen etinizin tavadan alır almaz önceden ısıttığınız 180 derecelik fırında 4-5 dakika daha pişirin. Eğer etinizi az pişmiş seviyorsanız fırında pişirme bölümünü atlayabilirsiniz.

Pişen etinizi servis tahtası üzerinde 4-5 dakika dinlendirdikten sonra servis için hazırdır.

Whatsapp
HAKET Danışma Hattı
HAKET Danışma Hattı
Merhaba HAKET'e Hoşgeldiniz 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?