T-Bone Steak Nedir?

T-Bone Steak Nedir?

Her geçen gün artan Steakhouse restoranları ile birlikte yeni terimler öğreniyoruz. Steakhouse menülerinden de aşina olduğunuz T-bone Steak diğer biftek çeşitleri gibi dananın sırt kısmından çıkarılır. İsmini etin ortasında bulunan ‘T’ kemiğinden alan bifteğin küçük parçası bonfile büyük parçası ise kontrfileden oluşur. Bonfile kısmında yağ olmadığından, Kontrfile kısmında ise bir parça yağ bulunduğundan marinasyon gerektiren bir et çeşididir. Eğer özel bir kasaptan etin içine yağ dağılımı eşit olan bir T-Bone Steak bulabilirseniz marinasyon şart değildir.

T-Bone Steak iki eti bünyesinde barındırdığından az ya da az-orta pişirilmesi gereken bir ettir. Sebebi ise içerisinde bulunan kontrfile piştikçe kendini çekip sertleşen bir et olduğundan çok pişirildiğinde özelliğini yitiren bir ettir.

Eğer T-Bone Steak etini Steakhouse’da yiyecekseniz etinizi orta pişmiş istemenizi tavsiye ederiz. Çünkü siz çok ya da iyi pişmiş istediğinizde her şef sizi etin sert olacağına dair uyarmayabilir. Yumuşak bir et beklerken evde yapılan dana biftek gibi sert bir etle karşılaşabilirsiniz.

Whatsapp
HAKET Danışma Hattı
HAKET Danışma Hattı
Merhaba HAKET'e Hoşgeldiniz 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?